środa, 10 czerwca 2015

Bezglutenowe ciasto czekoladowe z bananami

Wszyscy lubią ciasto czekoladowe. Przygotowany przeze mnie  dzisiaj wypiek jest wilgotny, ale jednocześnie lekki dzięki mące kukurydzianej. Na jego korzyść przemawia mocno czekoladowy smak, lekko bananowy aromat no i szybki czas przygotowania. Zapraszam Was do wypróbowania wypieku a potem do podzielenia się Waszymi spostrzeżeniami.

Szybko Tanio Smacznie - Bezglutenowe ciasto czekoladowe z bananami

Do przygotowania ciasta potrzebujemy:

- 3 szklanki mąki kukurydzianej
- 4 małe banany
- 4 jajka
- 1 tabliczka czekolady
- 1/2 szklanki oleju
- 1/2 szklanki cukru
- opakowanie proszku do pieczenia
- 1/2 szklanki mleka roślinnego
- 5 łyżek kakao

Przygotowujemy 2 miski. W jednej umieszczamy banany, jajka, olej i mleko po chwili blendując całość do otrzymania jednolitej, płynnej konsystencji. W kąpieli wodnej topimy czekoladę, lekko studzimy i dodajemy do 1-wszej miski.
W drugiej misce mieszamy suche składniki: mąkę, cukier, proszek do pieczenia i kakao. Zawartość drugiej miski stopniowo dodajemy do pierwszej cały czas mieszając (najpierw za pomocą trzepaczki, potem łyżką). Ciasto przenosimy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 170-180 stopniach przez 40 minut.

Szybko Tanio Smacznie - Bezglutenowe ciasto czekoladowe z bananami

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Domowa lemoniada

Lemoniada kojarzy mi się z okropnie słodkim, wręcz mdlącym napojem o landrynkowym smaku i kolorze, którą kiedyś można było kupić w kazdym sklepie. Były też różnego rodzaju proszki, które rozpuszczało się w wodzie, mieszało i po chwili otrzymywało się napój gotowy do picia. Wolę nie mysleć co było w składzie tych produktów, ile cukru. Dlaczego nie przygotować domowej lemoniady?


Szybko Tanio Smacznie - Domowa lemoniada

Do przygotowania 1 litra lemoniady potrzebujemy:

- kubek herbaty rooibos
- pół cytryny pokrojonej w pół plasterki
- wodę do uzupełnienia
- 2-3 łyżeczki miodu

W kubku zaparzamy herbatę, ja wykorzystałam mojego ulubionego ostatnio rooibosa. Studzimy i przelewamy do dzbanka lub karafki. Dodajemy miód, plasterki cytryny i uzupełniamy chłodną wodą w 1 litra. Umieszczamy na kilka godzin do lodówki w celu schłodzenia.

Smacznego!


Szybko Tanio Smacznie - Domowa lemoniada
Zgłaszam przepis: banner przepis miesiaca

sobota, 6 czerwca 2015

Papryka faszerowana kurczakiem, quinoa i groszkiem

Papryka faszerowana to moje ulubione danie z dzieciństwa. Dzisiaj w troszkę innej odsłonie, zdrowszej - z komosą ryżową, kurczakiem i groszkiem w sosie pomidorowym. Zapraszam.

Szybko Tanio Smacznie - Papryka faszerowana kurczakiem, quinoa i groszkiem

Do przygotowania 10 porcji (połówek papryk) potrzebujemy:

- 5 czerwonych papryk
- 5 łyżek komosy
- 2 filiżanki groszku

- ok. 400 g piersi z kurczaka
- koncentrat pomidorowy


Zaczynamy od przygotowania papryk – przekrawamy je na połówki, a następnie wycinamy gniazda nasienne. Komosę obficie opłukujemy w sitku, po czym gotujemy do momentu aż będzie miękka. W międzyczasie przez ok. 15 minut podsmażamy na patelni mięso z groszkiem. Następnie dodajemy ugotowaną komosę, koncentrat i całość gotujemy przez kolejny kwadrans.
Do każdej połówki papryki nakładamy przygotowany farsz, układamy je w naczyniu żaroodpornym i zapiekamy przez ok. 30 minut. Jeżeli macie ochotę, wierzch faszerowanych papryk można przykryć utartym serem.

Smacznego!

Szybko Tanio Smacznie - Papryka faszerowana kurczakiem, quinoa i groszkiem

piątek, 5 czerwca 2015

Zupa cebulowa

Zupa cebulowa to klasyka kuchni francuskiej, która z pewnością znajdzie również wielu zwolenników na polskim gruncie. Dotąd denerwowało mnie obieranie 1 lub nawet 2 kg cebuli, aby móc przygotować tę pyszną potrawę. Dzięki nawiązanej współpracy otrzymałam od serwisu LokalnyRolnik.pl (https://lokalnyrolnik.pl/) paczkę, w której znajdował się zupa cebulowowa w postaci suszu Magdaleny Lech (https://lokalnyrolnik.pl/magdalena_lech/). Skoro taka gratka wpadła mi w ręce, postanowiłam przetestować kulinarny podarunek.


Do przygotowania potrzebujemy:

– 3/4 szklanki białego wina
– 0.5 l bulionu warzywnego
– 1 świeża posiekana cebula
– odrobina masła
– sól, pieprz, gałkę muszkatołową


Do ugotowanego bulionu dodajemy suchą mieszankę i gotujemy przez ok. 30 minut pod przykryciem. Na patelni podsmażamy cebulę (aż będzie szklista) i dodajemy do zupy. Całość należy zmiksować i dla podkreślenia smaku przyprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową oraz dodać wino. Zupę podajemy gorącą z dodatkiem śmietany lub grzanek. Wierzch można też posypać szczypiorkiem, jak sugeruje producent.

Smacznego!



czwartek, 4 czerwca 2015

Śmietanowy krem rabarbarowy

Sezon rabarbarowy w pełni. Ja przygotowałam dla Was krem rabarbarowy ze śmietaną. Jego aksamitna konsystencja i smak sprawiają, że sprawdzi się jako dodatek do deserów i ciast. Słodkawy z lekką, gorzkawą nutą. Moim zdaniem przepis warty Waszej uwagi.

Szybko Tanio Smacznie - Śmietanowy krem rabarbarowy

Do przygotowania śmietanowego kremu rabarbarowego potrzebujemy:

- 2 pęczki rabarbaru
- 2 łyżki masła
- 2 kubeczki śmietany kremówki

- 1.5 filiżanki cukru

Rabrbar obieramy, myjemy i kroimy na kwałaki - całość wrzucamy na rozgrzaną patelnię i chwilę smażymy (ok 10-15 minut). Po tym czasie dodajemy cukier i gotujemy na małym ogniu ok 30-40 minut. Dodajemy śmietanę i całość mieszamy - powinna się gotować ok 2 dni (tak jak powidła - powoli). Gorące przenosimy do słoików.


Szybko Tanio Smacznie - Śmietanowy krem rabarbarowy

Szybko Tanio Smacznie - Śmietanowy krem rabarbarowy

wtorek, 2 czerwca 2015

Ciasto z winem musującym i białą czekoladą

Uwielbiam ten przepis - głównie za jego wszechstronność. Bo tak naprawdę tylko od nas samych zależy jakie składniki tutaj dodamy. Z poniższego przepisu mozemy przygotować ciasto czekoladowe, kawowe, możemy dodać owoce. W ostatniej wersji dodałam resztki wina musującego i białą czekoladę.


Do przygotowania ciasta potrzebujemy:

- 3/4 szklanki wina musującego (użyłam resztki)
- kostkę masła
- 3/4 szklanki cukru
- 1 proszek do pieczenia
- 2 szklanki mąki
- 4 jajka
- garść żurawiny

W garnku pogrzewamy wino, masło i cukier. Gotujemy na małym ogniu (trzeba uważać żeby całość nie wykipiała) aż wyparuje alkohol. Odstawiamy na bok i studzimy. W drugim naczyniu mieszamy wszystkie sypkie składniki. Do ostudzonej mieszaniny wina, masła i cukru dodajemy jajka i miksujemy do otrzymania jednolitej konsystencji po czym dodajemy sypkie składniki i jeszcze raz mieszamy. Na końcu dodajemy suszoną żurawinę.
Całość przelewamy do formy do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy 40-50 minut w 180 stopniach poczym wyjmujemy z piekarnika i studzimy.
Jestem ciekawa Waszych wrażeń.
Szybko Tanio Smacznie - Ciasto z winem musującym i białą czekoladą

Szybko Tanio Smacznie - Ciasto z winem musującym i białą czekoladą

piątek, 29 maja 2015

Wegański serek o smaku pomidorowym z kolendrą

Pomysł na zastosowanie resztek z produkcji mleka migdałowego widziałam u kogoś na blogu (przepraszam nie pamiętam u kogo). Po kilku dniach w moje ręce wpadło opakowanie migdałów i decyzja była szybka - robimy mleko migdałowe i serek. To była dobra decyzja - pomidory, czosnek i kolendra swietnie sie razem komponują!


Do przygotowania wegańskiego serka potrzebujemy:

- 200g płatków migdałów (zamoczonych przez noc w wodzie)
- 600 ml wody
- koncentrat pomidorowy
- 2 ząbki czosnku
- spora garść kolendry
- sól, pieprz do smaku

Migdały moczymy przez kilka godzin w wodzie (najlepiej przez calą noc). Następnego dnia odsączamy migdały, przepłukujemy wodą i ponownie zalewamy wodą (ok 600 ml). Całość miksujemy/ blendujemy i odszączamy na sitku z użyciem gazy (można jeszcze dodatkowo odcisnąć). Powstały płyn to mleko migdałowe. 
Pozostałą na sitku masę przenosimy do nowego pojemnika - dodajemy przyprawy, koncentrat i posiekaną kolendrę. Całość mieszamy i podajemy do chleba.

czwartek, 28 maja 2015

Szybka sałatka z ogórków konserwowych

Uwielbiam sałatki - proste, z niewielkiej ilości składników (3 składniki, które przeważnie są w każdej kuchni), szybkie. Poniższa sałatka właśnie do takich się zalicza i nadaje się do obiadu jak i na grilla. Przygotujecie ją w oka mgnieniu i tak samo szybko będzie znikać. 




Do przygotowania 2 porcji sałatki potrzebujemy:

- słoik ogórków konserwowych (kupicie tutaj)
- łyżkę majonezu
- 2 łyżki jogurtu
- posiekany koperek
- sól, pieprz

Ogórki pokrójcie na średnio grube plastry i posiekajcie koperek. Całość przemieśćcie do miski, dodajcie majonez i jogurt. Na koniec doprawcie do smaku solą i pieprzem. Najlepiej byłoby na 1-2h schować sałatkę do lodówki, ale jeżeli nie macie takiej możliwości (na dworze czeka już grupa wygłodniałych znajomych, którzy do kiełbaski chcą czegoś zdrowego) to serwujcie ją od razu.

poniedziałek, 25 maja 2015

Martini z winem musującym na Dzień Matki

Jakbyście nie mieli jeszcze pomysłu na to, co można Mamie przygotować to oto jest. Smaczny pomysł na popołudniowy relaks, najlepiej dla dwojga (w końcu trzeba wypić z Mamą jej zdrowie, a do lustra się nie pije). Takiego drinka mozecie też przygotować na inne okazja typu grill, spotkanie rodzinne czy w gronie przyjaciół. Do dzieła!

Szybko Tanio Smacznie - Truskowkowe martini z winem musującym

Do przygotowania 2 drinków potrzebujemy:

- 12 cl martini bianco
- kostki lodu
- wino musujące

Do shakera dodajemy kostki lodu, martini i mieszamy. Przelewamy do szklanek typu 'long drink' i uzupełniamy winem musującym. Ewentualnie dodajemy kostki lodu. Ozdabiamy truskawkami. 


Szybko Tanio Smacznie - Truskowkowe martini z winem musującym

Buraczane mufinki na Dzień Mamy

Uwaga! Wpis okolicznościowy - na Dzień Mamy!

Na początek garść faktów: moja Mama bardzo dobrze, zdaniem rodziny, a zwłaszcza zięcia, bardzo dobrze piecze i gotuje choć... jak sama twierdzi nie czuje do tego powołania i zwyczajnie nie lubi tego robić. Choć czasem pokusi się o element zaskoczenia (np. zrobi ciasto drożdzowe, do ktorego ja sama zabieram się tak dłuuugo - chyba miało być już na weselu Mieszka i Dobrawy zaserwowane ;)), to zazwyczaj w sprawach kuchennych przyjmuje postawę ostrożną i ostrzegającą. W jej bogatym repertuarze niewesołych przepowiedni prym wiodą:
- oj, robisz to po raz pierwszy! (a więc zakalec i Armaggedon pewne)
- a jak się nie uda? (ton ponurej pewności)
- za godzinę goście przychodzą, a Ty będziesz jeszcze ciasto piekła (bo się jeszcze poparzą przy jedzeniu ciepłego).
Na szczęscie tylko w kuchni wychodzi jej sceptycyzm, we wszystkich innych sferach życia czuję jej niesamowite wsparcie. Pamiętam jak byłam mała pojechałyśmy do sanatorium, jako mały gzub złapałam oczywiście (co innego można "dostać" w sanatorium dla matki z dzieckiem:P) jakiegoś wrednego wirusa (domyślcie się jaki był dalszy przebieg akcji), skończyło się na tym, że spałam w mamy łóżku pod jej kołdrą, a ona drzemała w fotelu.
Kiedy byłam w podstawówce, to bardzo lubiłam gdy, któreś z rodziców mnie odpytywało przed sprawdzianem. Podział kompetencji był jasny: historia, polski i biologia to było zadanie Taty, mama jako fizyk z zawodu maglowała mnie z... matematyki, fizyki i temu podobnych przyjemności. Zdarzały się jednak wyjątki od tej reguły. Jak mnie mama odpytała na sprawdzian z historii z II Wojny Światowej, to dostałam lepszą ocenę niż jak zrobił to ojciec ;)

I jak tu nie kochać takiej Mamy? Która przytuli, opieprzy kiedy trzeba (taaaak czasami dawałam trochę w kość), pochwali, doradzi, z którą można sensownie gadać prawie co dziennie po kilka godzin i cały czas ma się poczucie nie wyczerpania tematu. Mamy, która akceptuje, nie zmusza, nie wygłasza kazań, która nie wtrąca się do niczego, ale pyta. I jakoś tak instynktownie jest zawsze kiedy trzeba!

Szybko Tanio Smacznie - Buraczane mufinki na dzień Mamy


Do przygotowania 20 muffinek potrzebujemy:

- 1 i 1/3 szklanki mąki
- 1 szklanka soku z buraków (do kupienia tutaj)

- ok 200g ugotowanych/pieczonych buraków (zblendujcie)
- 1/3 szklanki oleju
- 1/3 szklanki cukru pudru
- 1 proszek do pieczenia
- 1 jajko

Do przygotowania kremu potrzebujemy:
(możecie zrobić go wcześniej, przechowujcie go w lodówce 2-3 dni, ale wyjmijcie ok. 30 minut przed ozdabianiem muffinek)

- 1 opakowanie serka Philadelphia (bez laktozy)
- cukier puder

Suche składniki umieszczam w jednej misce , w drugiej misce wymieszać mokre składniki.
Połączyć składniki mokre z suchymi i powstałe ciasto nakładać do papilotek. Piec około 20 minut w temperaturze 200 stopniach. Po upieczeniu ostudzić.
Przygotować krem - za pomocą miksera (wolne obroty) lub trzepaczki utrzeć ser z cukrem. Za pomocą rękawa cukierniczego (ja wykorzystałam woreczek śniadaniowy, któremu obcięłam róg!) udekorować muffiny, a na wierzch kremu ułożyć świeże owoce, ja wykorzystałam maliny. Najlepiej smakuje następnego dnia.


Co wy przygotowujecie dla Waszych mam w dniu ich święta?

Szybko Tanio Smacznie - Buraczane mufinki na dzień Mamy

niedziela, 24 maja 2015

Pudding chia z marakują

Pudding chia to chyba najprostsze i najszybsze śniadanie jakie można sobie wyobrazić. Wystarczy zalać mlekiem (ja używam roślinnego), zamieszać i odstawić na noc do lodówki. Do śniadania wystarczy dodać owoce. Moim ulubieńcem jest chia z mlekiem kokosowym i z marakują – słodko-kwaśne połączenie jest idealne by rozpocząć dzień. Oprócz niebywałej szybkości przygotowania atutem takiego posiłku są też jego walory zdrowotne – są pełne kwasów omega -3, zawierają błonnik i pomagają podnieść poziom „dobrego” cholesterolu. Mam nadzieję, że przekonałam Was do mojej propozycji śniadaniowej.


Szybko Tanio Smacznie - Pudding chia z marakują

Do przygotowania dwóch porcji śniadaniowego puddingu potrzebujemy:

– 3 łyżeczki nasion chia
– ok 150 ml mleka roślinnego (u mnie kokosowe)
– 2 owoce marakui



Nasiona chia wrzucam do pojemnika i zalewam mlekiem. Mieszam i na chwilę odstawiam – powinny zwiększyć swoją objetość, jeszcze raz mieszam i ewentualnie dolewam odrobinę mleka. Zostawiam w lodówce na kilka godzin a najlepiej przenocować pudding przez noc. Rano podzielić pudding na dwie porcje, dodać owoc marakui. Muszę przyznać, że to połączenie to był strzał w dziesiątkę. Słodycz mleka kokosowego łagodziła lekka kwaskowatość owocu marakui.


Szybko Tanio Smacznie - Pudding chia z marakują

sobota, 23 maja 2015

Sałatka z buraków i ogórków kiszonych

Maj powoli się kończy a na dworze robi się co raz cieplej. Niedługo zaczniemy grillować, spotykać się na świeżym powietrzu z rodziną i znajomymi. Dlatego chciałam Wam polecić szybką sałątkę, którą własnie na powyższe okazje wykorzystacie i nie będziecie musieli stać w kuchni godzinami. Możecie też śmiało zabrać ją na imprezę do znajomych. 



Do przygotowania sałatki potrzebujemy:

- 2 ugotowane buraki (kupiłam ugotowane zapakowane próżniowo, niestety świeżych nie było)
- 4 ogórki kiszone (u mnie były to małe lub średniej wielkości)
- 1 puszka czerwonej fasoli
- 1/2 czerwonej cebuli
- 1 łyżka oleju lnianego

- sól, pieprz do smaku

Fasolę odsączamy z zalewy, przepłukujemy wodą i odstawiamy do odcieknięcia. Buraki i ogórki kroimy w kostkę, cebulę drobno siekamy po czym przenosimy do miski. 
Wszystkie warzywa mieszamy, polewamy olejem lnianym i doprawiamy do smaku.
Odstawiamy na minimum 1h do lodówki.

Dajcie znać czy Wam też smakuje.


Sałatki na grilla

piątek, 22 maja 2015

Wegański koktajl z komosy ryżowej i malin

Od dłuższego czasu staram się porzucić wcześniejsze (złe) nawyki żywieniowe i wprowadzić jak najwięcej zdrowych i ciekawych posiłków do swojego jadłospisu, a co za tym idzie również na bloga. Jeżeli czasami znajdziecie tutaj coś tłustego albo słodkiego to najprawdopodobnie to zachcianka Małża, ale staram się tym pragnieniom nie ulegać za często. Sama obecnie jestem na diecie i nie chcę zaprzepaścić tego co udało mi się osiągnąć. Zapewne zwróciliście róznież uwagę, że często smakuję różne dania na bazie komosy - do tej pory tylko w wersji wytrawnej. Dzisiaj zapraszam Was na przepyszny i zdrowy koktajl właśnie z ugotowaną, czerwoną komosą!



Do przygotowania 2 porcji koktajlu potrzebujemy:

- 200-300 ml mleka roślinnego
- 1 banana
- 2 garście malin
- 3 łyżki ugotowanej komosy ryżowej

Przygotowania zacznijcie od opłukania komosy i ugotowania jej (gotujemy w wodzie bez soli ok 15-20 minut). Gdy będzie miękka odcedzcie, przełuczcie zimną wodą i odstawcie na bok.
Wszystkie składniki umieśćcie w naczyniu do miksowania i zblendujcie do otrzymania płynnej, jednolitej konsystencji. Koktajl przelejcie do szklanek i rozkoszujcie się jego smakiem.



Wiosenne słodkości! Oczyszczające smoothies

Sałata z czerwonej komosy i pomidorków koktajlowych

Mhhhh na samo wspomnienie tej sałaty sie rozpływam. Czy można chcieć czegoś więcej -sałatkę można podać na śniadanie, obiad i kolację. Wspaniale pasuje na każdą okazję zarówno na grilla jak i bardziej oficjalne okazje. Przygotuje ją każdy nawet kucharz amator. Tak więc do dzieła!

Szybko Tanio Smacznie - Sałata z czerwonej komosy i pomidorków koktajlowych

Do przygotowania 2 porcji sałaty potrzebujemy:

- 3 łyżki komosy ryżowej (u mnie czerwona)
- pomidorki koktajlowe (ok 5 żółtych i 5 czerwonych)
- spora garść posiekanej pietruszki
- świeżo zmielony pieprz

- 1 łyżeczka octu balsamicznego 

Komosę przepłukujemy na sitku i gotujemy  ok 15 minut (wrzucamy do gotującej się wody bez dodatku soli). W tym czasie myjemy pomidorki i przekrawamy je na połówki, dodajemy odrobinę pieprzu, ocet balsamiczny i odstawiamy na chwilę. Ugotowaną komosę odsączamy, przepłukujemy chłodną wodą i zostawiamy na chwilę żeby pozbyć się nadmiaru wody. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i przenosimy do miseczek. 

Jestem ciekawa Waszego zdania na temat tej kreacji.


Szybko Tanio Smacznie - Sałata z czerwonej komosy i pomidorków koktajlowych

czwartek, 21 maja 2015

Ljutica - pikantny serbski keczup

Oboje zakochaliśmy się w tym przepisie (dostałam o rodziców, a oni od swoich znajomych) a właściwie keczupie, który powstał. Jest lekko pikantny (zawsze możecie użyć mniej papryczek chilli), aromatyczny, bardzo pomidorowy i można go stosować do wielu dań. Nasz już prawie zniknął. Obdarowaliśmy małą buteleczką znajomych, którzy stwierdzili po chwili, że to jest fenomenalny smak - chciałoby się go wyjadać łyżką z garnka (podczas gotowania) a potem ze słoiczków. 



Do przygotowania Ljuticy potrzebujemy:

- 3 kg czerwonej papryki
- 250 g papryczek chilli
- 10 ząbków czosnku
- 1 szklankę octu
- 1.5 szklanki cukru
- 1.5 szklanki oleju

- 2 łyżki soli kamiennej
- 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 600g przecieru pomidorowego

Papryki oczyścic z gniazd nasiennych i pokroić w grubą kostkę. Czosnek obrać.
W garnku, na odrobinie rozgrzanego tłuszczu, smażyć papryki i czosnek przez ok 15 - 20 minut (całość powinna być miękka).
Po tym czasie dodać pozostałe składniki i smażyć przez 40 minut. Gorący keczup przenosić do słoików, które od razu zakręcamy i stawiamy do góry dnem.


Jestem ciekawa czy Wam ten przepis też przypadł do gustu. Dajcie znać czy Wam smakował!



Domowy Wyrób

poniedziałek, 18 maja 2015

Sałatka z rzodkiewki i koperku

Pomysł na tą sałatkę zrodził się trochę z przymusu. Denerwowały mnie bowiem rzodkiewki, które leżały w lodówce i nie miałam na nie pomysłu. Stwierdziłam, że najprostsze połączenie smaków będzie zapewne najlepszym. I nie pomyliłam się. Mam nadzieję, że i Wam zasmakuje to połączenie.


Szybko Tanio Smacznie - Sałatka z rzodkiewki i koperku

Do przygotowania sałatki potrzebujemy:

- 1 pęczek rzodkiewek
- koperek
- oliwę
- sól pieprz

Rzodkiewki myjemy, odcinamy ogonki i kroimy w kostkę. Umyty i osuszony koperek siekamy i dodajemy do rzodkiewek. Całość skrapiamy oliwą i przyprawiamy solą oraz pieprzem. Wstawiamy całość na ok 1h do lodówki. 


Szybko Tanio Smacznie - Sałatka z rzodkiewki i koperku

Szybko Tanio Smacznie - Sałatka z rzodkiewki i koperku

Sałatki na grilla

piątek, 15 maja 2015

Bulion z marchewką i białą fasolą

Czy lubicie, tak jak ja, szybkie i jednocześnie zdrowe posiłki? W około 30 minut przygotujecie tą przepyszną zupę ponadto możecie puścic wodze fantazji: dodać wg mięso, kaszę jaglaną czy przyprawić Waszymi ulubionymi ziołami. Jesteście zainteresowani?

Szybko Tanio Smacznie - Bulion z marchewką i białą fasolą

Do przygotowania 6 porcji bulionu potrzebujecie:

- 6 średnich marchewek
- puszkę białej fasoli
- 500 ml wody
- 2 liście laurowe
- ziele angielske
- przyprawę "Eko Smacznek" (do kupienia tutaj)


Zacznijcie od obrania, umycia i pokrojenia marchewek w plastry. Gotujcie je w wodzie z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego około 20-25 minut. Po tym czasie dodajcie odsączoną i przepłukaną fasolę azcałośc będzie gorąca.
Podawać w bulionówka z odrobiną koperku.


Życzę Wam wszystkiego najsmaczniejszego!


Szybko Tanio Smacznie - Bulion z marchewką i białą fasolą


Marchewkowy zawrót głowy Marchewkowy zawrót głowy

środa, 13 maja 2015

Zielone szparagi z sosem z tahiny i czarnym sezamem

Lubicie szparagi? Ja uwielbiam i każdego roku wyczekuję, aż pojawią się w sklepie czy na ryneczku. To warzywo wszechstronne - wspaniale smakuje w zupach, z makaronam, solo (z parowaru po prostu uwielbiam) czy z sosami takimi jak holenderski czy bernaise. Moja wersja jest z zaskakujacym sosem z tahiny.

Szybko Tanio Smacznie - Zielone szparagi z sosem z tahiny i czarnym sezamem

Do przygotowania potrzebujemy:

- pęczek szparagów
- 1 łyżeczkę tahiny
- 1 łyżkę jogurtu (u mnie sojowy)
- 2 zabki czosnku
- sok z cytryny

- garść czarnego prażonego sezamu

Szparagom odrywamy końcówki i gotujemy (zielonych szparagów nie obieramy). W tym czasie przygotowujemy sos - mieszamy tahinę, jogurt, przecisnięty przez praskę czosnek i sok z cytryny.
Ugotowane, gorące szparagi kładziemy na talerzu, polewamy sosem. Dekorujemy prażonym sezamem. Zjadamy gorące dodatkowo możecie zanurzać szparagi w sosie.

Szybko Tanio Smacznie - Zielone szparagi z sosem z tahiny i czarnym sezamem

Szybko Tanio Smacznie - Zielone szparagi z sosem z tahiny i czarnym sezamem

Szparagowe<3Love